[Przedpremierowo] Jessica Khoury - Zakazane życzenie

16:26

"Każde życzenie ma swoją cenę, panie. Zwykle dowiadujesz się o niej, kiedy już ja płacisz. [...] Pytanie brzmi: czy odważysz się podjąć ryzyko? Ile jesteś gotów utracić? Czy jest coś, dla czego gotów byłbyś poświęcić wszystko?"

Pięćset lat temu, pewien dżin został uwięziony w lampie. Pewnego dnia, wyczuwa, że w końcu coś się wydarzy. I to przeczucie go nie myli. Magiczną lampę odnajduje Aladyn - młody złodziejaszek, który magicznym sposobem znalazł się w tym samym miejscu, co lampa. Dzięki niemu, Zahra po setkach lat zostaje przywrócona światu. Niestety nie może się nikomu ujawnić, gdyż ludzie i dżiny pozostają w stanie wojny. Dlatego ukrywa własną tożsamość, przybierając różne postacie. W ten sposób zamierza przetrwać tak długo, aż jej pan wypowie trzy życzenia, które musi spełnić.

Kiedy Nardukha, potężny król dżinow, oferuje Zahrze całkowitą wolność od magii lampy, wszystko się komplikuje. Jeśli wybierze uratowanie siebie, oznacza to, że będzie musiała zdradzić Aladyna. Nie tylko swojego aktualnego pana, ale i człowieka, w którym powoli, wbrew swojej woli, się zakochuje. Musi podjąć dramatyczną decyzję: wybrać wolność lub uczucie, które choć zakazane, jest silniejsze od wszystkiego, co Zahra znała do tej pory.
Jaki będzie jej wybór?

***

Zahra po setkach lat w lampie, w końcu może wydostać się na świat. Jest zadziorna, przedstawiona jako samolubny, okrutny i zdradziecki dżin, który jest w stanie wykorzystać każdego, do osiągnięcia swego celu. Ale jest ktoś, kto nie wierzy w tę fasadę, którą buduje. Tym kimś jest Aladyn, młody złodziejaszek, który chcąc przeżyć na ulicy musi zajmować się takim fachem.
Kiedy Zahrze zostaje zaoferowana wolność, przystaje na tę propozycję i nie cofnie się przed niczym aby ją uzyskać. Jednak nie wszystko potoczy się po jej myśli. Nie przewidziała, że może poczuć coś tak silnego do śmiertelnika. A przecież już kiedyś to się wydarzyło i dostała nauczkę za to, że zakochała się w człowieku. Jak widać historia lubi się powtarzać, ale Zahra doskonale zdaje sobie sprawę, że to zakazane i jaka jest tego cena. Sprowadziłaby tym nieszczęście nie tylko na siebie, ale i na ludzi... Jednak jak tu się oprzeć tak silnemu uczuciu i przystojnemu do granic możliwości, chłopakowi? Czy ważniejsza dla niej będzie wolność, czy może miłość? Co wybierze i czy będzie w stanie obronić siebie i ludzi?
Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w tej magicznej powieści.


"Zakazane życzenie" to wspaniała, baśniowa powieść, od której ciężko się oderwać. Styl, w jakim jest napisana, bardzo przypadł mi do gustu. Barwne opisy, które doskonale odzwierciedlają magiczny klimat, a także sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy byli uczestnikami tej przygody. Bohaterów, których wykreowała autorka, nie da się nie lubić. Każdy na swój sposób jest wyjątkowy, szczególnie Aladyn przypadł mi do gustu. Polubiłam go od samego początku i to uczucie nie osłabło ani na moment. Zresztą Zahra tez wzbudziła moją sympatię. Mimo, że często mówiła o sobie w negatywny sposób, wierzyłam, że musi być w niej dobroć.

Z początku trochę obawiałam się tej lektury. Myślałam, że może jestem już trochę za stara na tego typu książki. Ale z każdą kolejną stroną, upewniałam się, że to nie prawda. "Zakazane życzenie" to podróż do lat młodości, z której nie chce się wracać. Jeśli miałabym jeszcze raz zdecydować się czy po nią sięgnąć, zrobiłabym to ponownie, a nawet tysiąc i jeden raz. Powieść ta jest przepełniona magią, miłością, a także przyjaźnią. Jak z każdej bajki można wyciągnąć morał, tak jest i tutaj. Może to banał, ale książka pokazuje, że dobroć, miłość, przyjaźń i zaufanie zawsze będą ponad złem, oszustwami i nienawiścią, a kłamstwo choćby nie wiem jak dobre i tak wyjdzie na jaw.

Jeśli pamiętacie historię Alladyna z lat młodości i byliście nią zauroczeni, ta książka na pewno przypadnie wam do gustu. Jest to ta sama historia, ale opowiedziana na nowo. Chociaż, prócz magicznej lampy, dżina i Aladyna, nie powiela się nic więcej, co moim zdaniem jest akurat na plus. Możemy poznać tę historię z innej perspektywy. Czy lepszej, to już musicie osądzić sami. Mi ta historia bardzo się spodobała i uważam, że nieważny jest wiek czytelnika, każdemu powinna się spodobać w równie wysokim stopniu.
Moja ocena to: 8/10.

"Choć to zakazane i głupie, to przecież wspaniałe i piękne."

"Karą za każde kłamstwo jest prawda, która prędzej czy później zawsze wychodzi na jaw."

"Miłość rzadko ma coś wspólnego z wyborem."

"[...] nie można wybrać swojego losu, ale można wybrać, kim staniemy się za jego sprawą."

"[...] każdy kolejny dzień to nie dar, lecz nagroda, o którą trzeba się postarać."

Za możliwość przeczytania, bardzo dziękuję Wydawnictwu SQN!


You Might Also Like

4 komentarze

 1. Czekam, czekam na premierę! Już tyle pozytywnych recenzji się naczytałam, że jestem święcie przekonana, iż również się skuszę. Ale muszę pochwalić Twoje zdjęcie, zakochałam się!
  Pozdrawiam!
  Osobliwe Delirium

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne zdjęcia! A książka tak jak mówiłam już wcześniej, kusi wizualnie i treściowo :D A że nadal siedzi we mnie dużo z dzieciaka, to zapewne bardzo mi się spodoba ^^ Jak przeczytam ten stosik, który zalega u mnie na półce, zakupię sobie ,,Zakazane Życzenie'' :D ♥

  Obsession With Books

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Podoba mi się fabuła, która znacząco nawiązuje do "bajki o Alladynie", ale jednak wprowadza wiele nowości :) Może kiedyś uda mi się po nią sięgnąć...

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka <3, również miałam pewną obawę, czy historia Aladyna będzie teraz dla mnie, ale zupełnie niepotrzebnie. Cudowna!

  Pozdrawiam,
  camilleshade-books.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Popularne Posty