Zapowiedzi czytelnicze wrzesień 2018

18:19Cześć Kochani! :)
Przyszedł czas na kolejne zapowiedzi wydawnicze. Przyznam Wam, że na wrzesień szykuje się tyle premier, że miałam niemały kłopot w wybraniu kilku pozycji. Ale postarałam się wybrać te, które w jakiś sposób mnie zainteresowały, a także kilka takich, które mogą zainteresować Was. Także bez przedłużania, zapraszam do zapoznania się z nadchodzącymi nowościami. :)

***


Tytuł książki: "McMafia"
Autor: Misha Glenny
Premiera: 12 września 2018 
Wydawnictwo: Sonia Draga

To nie jest łatwa i przyjemna lektura!
Wznowienie głośnej książki, na podstawie której BBC One nakręciła w tym roku popularny serial sensacyjny pod tym samym tytułem. McMafia to panoramiczna opowieść o rozwijającej się i coraz bardziej globalizującej przestępczości zorganizowanej w Rosji, krajach byłego ZSRR, na Bliskim Wschodzie, w Indiach, Afryce i Kanadzie. Autor skupia się na tym, co łączy gangsterów Wschodu i Zachodu. Pokazuje ich żądzę pieniądza, bezwzględność i cynizm oraz ujawnia niebezpieczne powiązania środowisk mafijnych z polityką.

Nie wiem jak Was, ale mnie ten tytuł bardzo zaciekawił i od razu wiedziałam, że musi pojawić się w mojej biblioteczce. Dlatego już nie mogę doczekać się premiery!

***


Tytuł książki: "Dobre matki. Prawdziwa historia kobiet, które przeciwstawiły się najpotężniejszej mafii świata."
Autor: Alex Perry
Premiera: 19 września 2018
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Ta książka miała nie powstać. Przedstawieni w niej ludzie ukrywają się lub nie żyją. Autor również usłyszał groźby pod swoim adresem.

Mafia kalabryjska to dzisiaj najpotężniejszy syndykat zbrodni na świecie. Znana jako "ndrangheta, działa w 120 krajach, zarządza bilionami euro, piorąc brudne pieniądze dla cosa nostry, camorry, kolumbijskich karteli i rosyjskiej mafii. Kontroluje 80% rynku twardych narkotyków w Europie.

Wpływa też na sytuację polityczną na świecie - szantażowała rządy Tajlandii i Indonezji. Prawdopodobnie to ona stała za śmiercią dziennikarza Jana Kuciaka i wywołała kryzys polityczny na Słowacji.

Członków mafii kalabryjskiej łączą relacje rodzinne, a organizacji nie da się opuścić. Nawet jeśli jesteś tylko córką lub żoną. Jeśli odchodzisz, znikasz na zawsze.

A jeśli chcesz innego życia dla swoich dzieci, musisz mieć odwagę, aby przeciwstawić się rodzinie, która ci tego nie wybaczy. Która nie będzie mieć problemu z tym, żeby zabić twoją córkę. Nie zawaha się rozpuścić twoich kości w kwasie solnym.

Pozostając w tematach mafii, oto kolejna książka, która niezwykle mnie zainteresowała. Widziałam już nawet kilka pozytywnych opinii i przyznam szczerze, że bardzo chcę zapoznać się z historiami zawartymi w tej pozycji.

***


Tytuł książki: "Rzeźnicy i lekarze. Makabryczny świat medycyny i rewolucja Josepha Listera"
Autor: Lindsey Fitzharris
Premiera: 5 września 2018
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Wizyta w szpitalu była kiedyś najprostszym sposobem, by skończyć w grobie. XIX-wieczni chirurdzy, często niewykształceni, nawet niepiśmienni, kroili swoich pacjentów, nie myśląc o odkażaniu narzędzi. Amputacja była ich ulubioną metodą kuracji, a gangrena nie była niczym niepokojącym. Pacjentów często trzeb było gonić po sali i wiązać, by poddali się "leczeniu".

Chirurg James Y. Simpson jeszcze w 1869 roku uważał, że "żołnierz na polu bitwy pod Waterloo ma większe szanse na przeżycie niż człowiek, który idzie do szpitala".

Dopiero Joseph Lister odkrył, że infekcje powodują zarazki, które można pokonać środkami antyseptycznymi. Był za swoje teorie wyśmiewany, ale ostatecznie to jemu nauka przyznała rację. Poznajcie niewiarygodne realia, w jakich leczeni byli pacjenci, i dramatyczną walk.ę Listera o to, by zmienić rzeźników w lekarzy.

Temat początków medycyny poruszała Tess Gerritsen w jednej ze swoich książek, a dokładniej w "Ogród Kości". Już w trakcie lektury z jednej strony przerażało mnie jak to kiedyś wyglądało, ale z drugiej też ciekawiło. Dlatego nie mogłabym przejść obok tej pozycji obojętnie.

***


Tytuł książki: "Agonia. Lekarze i pacjenci w stanie krytycznym."
Autor: Paweł Kapusta
Premiera: 19 września 2018
Wydawnictwo: Wielka Litera

2240,00 zł (dwa tysiące dwieście czterdzieści złotych, zero groszy). Oto wypłata za ponad 80 interwencji w miesiącu, w tym wyjazdy do czterech ciężkich wypadków samochodowych, pięć reanimacji i cztery osoby własnoręcznie skradzione śmierci. Paragon na ludzkie życie opiewa w Polsce na 14 złotych netto za godzinę.

Nie ma w naszym kraju pacjenta, który choć raz nie skarżył się na funkcjonowanie polskiego systemu służby zdrowia. Ekipy rządzące z różnych stron sceny politycznej od lat prezentują nowe pomysły na jego uzdrowienie, powodując w rezultacie kolejne zwichnięcia i zwyrodnienia. Zbiór reportaży Agonia. Lekarze i Pacjenci w stanie krytycznym oddaje głos tym, którzy są wprzęgnięci w chory system. Oprócz nadludzkiego wysiłku wkładanego w ratowanie ludzkiego życia, na co dzień miotają się między systemowymi niedoróbkami. To również wołanie pacjentów o godne warunki dochodzenia do zdrowia, a nierzadko także umierania.

Ratownicy medyczni, pracownicy oddziałów ratunkowych, lekarze, lekarze rezydenci, pielęgniarki, położne, transplantolodzy, nawet funkcjonariusze Służby Więziennej, wreszcie - pacjenci, czyli bohaterowie Pawła Kapusty, opowiadają o rzeczywistości rodem z filmu akcji, w którym grają bagatelizowane role drugoplanowe. Na pierwszym planie zawsze jest bowiem system. Oni z kolei, oprócz wkładania nadludzkiego wysiłku w ratowanie ludzkiego życia, próbują na co dzień ratować systemowe niedoróbki. Za wszelką cenę, czasem wbrew procedurom walczą, by zminimalizować straty. Również w ludziach.

Ostatnio bardzo polubiłam się z literaturą naukową oraz faktu i coraz częściej chcę sięgać po tego rodzaju książki. Dlatego i obok tej pozycji nie mogłabym przejść obojętnie. Zresztą, myślę, że akurat książki o takiej tematyce powinien przeczytać każdy. :)

***


Tytuł książki: "Dziwniejsza historia"
Autor: Remigiusz Ryziński
Premiera: 19 września 2018
Wydawnictwo: Czarne

Kiedy płonęło getto, Hubert spoglądał na niebo w płomieniach z okna rodzinnego mieszkania na warszawskiej Ochocie. Michał w tym samym czasie ukrywał się przed Niemcami w kopcu kartofli. Jeden i drugi od początku wiedzieli, że inność potrafi być zagrożeniem, a homofobię i antysemityzm łączy więcej, niż mogłoby się wydawać. Wiedzieli też, że sami są "inni", a wyjście z szafy oznaczałoby narażenie się na ostracyzm.

Bohaterów u Ryzińskiego jest więcej: Jurek z międzywojennej Podkowy Leśnej, który chłopaków pojechał szukać do Warszawy, Lulla - najstarsza polska drag queen, Iza - lesbijka, córka wiedeńskiej Żydówki. Łączy ich wykluczenie ze względu na orientację seksualną i silna potrzeba walki o swoje człowieczeństwo.

Dziwniejsza historia to poruszająca opowieść o obcości i samotności. To także podróż po warszawskich ulicach lat wojny i PRL-u, które pod pozorem szarego życia kryły zaskakująco tęczową wolność.

Tak, kolejna literatura faktu. :D Ale co ja poradzę, że jest tyle ciekawych pozycji na wrzesień. Takie osoby, których historie poruszane są w tej książce, nawet dzisiaj nie mają łatwo. Niestety ale nadal żyjemy w czasach gdzie jest mało akceptacji na pewne rzeczy, co jest smutne. Dlatego jestem ciekawa jak to wyglądało lata temu, więc i ta pozycja pojawia się na mojej liście "must read".

***


Tytuł książki: "Najszczęśliwsza"
Autor: Max Czornyj
Premiera: 5 września 2018
Wydawnictwo: Filia

Tamtego dnia być może była najszczęśliwsza w całym swoim życiu. Być może, bo nigdy się tego nie dowiedziałem. Zamiast tego stałem w lepkiej i ciepłej kałuży. Moja żona i dziecko nie żyli.

Dawid Kaster dostaje list od byłej żony. Problem w tym, że Ilona została zamordowana cztery lata temu. Mimo to charakter pisma i treść nie pozostawiają wątpliwości. To musi być ona. Krótka wiadomość przywołuje demony przeszłości. Na tym jednak nie koniec, bowiem mężczyzna wkrótce otrzymuje kolejny niespodziewany prezent.

Czy zabojca Ilony prowadzi z Dawidem sadystyczną grę? A może kobieta żyje, a cztery lata temu doszło do niewyobrażalnej pomyłki? Z każdą kolejną wskazówką Kaster jest coraz bliżej odkrycia prawdy. A ta zaprowadzi go wprost do piekła.

Kiedy czytałam "Grzech" Czornyja wiedziałam, że to nie będzie pierwsza i ostatnia książka tego autora jaką przeczytam. Dlatego też jak tylko zobaczyłam, że wychodzi kolejna powieść tego autora, wiedziałam, że muszę ją mieć. W dodatku, ten opis trochę przypomina mi zapowiedzi książek Cobena, także sami rozumiecie... ;)

***


Tytuł książki: "W żywe oczy"
Autor: J. P. Delaney
Premiera: 5 września 2018
Wydawnictwo: Otwarte

Spotkał ją. Uwierzył jej. Nie powinien.

Nawiąż rozmowę z wyznaczonym mężczyzną. Nie bądź za szybko bezpośrednia. To on musi złożyć propozycję, a nie na odwrót. Zarejestruj całą rozmowę.

Claire kłamie zawodowo. Wydaje się, że jest stworzona do roli, w którą się wcieli. Na zlecenie firmy prawniczej specjalizującej się w sprawach rozwodowych ma demaskować niewiernych mężów i dostarczać niezbite dowody ich zdrady. To ona ma dyktować reguły gry. Gdy "klientem" Claire zostaje interesujący profesor Patrick Fogler, stawka gwałtownie rośnie.

W grze gęstej od mrocznego uwodzenia, manipulacji i niedopowiedzeń role zaczynają się niebezpiecznie odwracać...

Cóż mogę powiedzieć... "Lokatorka" tego autora mi się podobała, stąd też zainteresowanie tą pozycją. Zresztą, uwielbiam thrillery psychologiczne, także trudno, żeby było inaczej. Sądząc po wcześniejszej książce myślę, że ta będzie równie dobra.

***


Tytuł książki: "Kontratyp"
Autor: Remigiusz Mróz
Premiera: 19 września 2018
Wydawnictwo: Czwarta Strona

W drodze na Annapurnę, jeden z najgroźniejszych szczytów na świecie, ginie troje polskich wspinaczy. Ekipy ratunkowe odnajdują jedynie przysypane śniegiem, poskręcane liny, ale nie trafiają na żaden inny ślad po grupie.

Kilka tygodni później jedyna członkini wyprawy pojawia się na granicy nepalsko-tybetańskiej, po czym zostaje zatrzymana. Polscy śledczy przewożą ją do kraju, gdzie ma odpowiadać za zabójstwo - okazuje się bowiem, że aby przeżyć w górach, doprowadziła do śmierci swoich towarzyszy.

Co wydarzyło się w drodze na Annapurnę? I skąd śledczy mają dowody obciążające kobietę? Oprócz znalezienia odpowiedzi na te pytania, Joanna Chyłka musi zmierzyć się z własnymi problemami i groźbami człowieka twierdzącego, że to on niegdyś zaatakował ją kwasem...

Ci z Was, którzy są ze mną od jakiegoś czasu, wiedzą, że lubię książki Remigiusza Mroza. Jednak ostatnio chyba mam jakiś przesyt, a seria z Chyłką, którą niegdyś uwielbiałam, zaczęła mnie nudzić. Jednak wiem, że ta seria ma swoich oddanych fanów, więc stąd zamieszczam tutaj tę książkę. Zresztą kto wie, może i jednak skuszę się na "Kontratyp". ;)

***


Tytuł książki: "Lincoln w Bardo"
Autor: George Saunders
Premiera: 5 września 2018
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Trwa wojna secesyjna, śmierć codziennie zbiera swe tragiczne żniwo. Pewnego zimowego dnia zabierze też chłopca imieniem Willie, ukochanego synka prezydenta Lincolna. Żałoba rodziców przybierze różne formy. Matka zamknie się w sobie. Ojciec rozpocznie conocne wędrówki do grobowca. Rozdarty między rozpaczą po stracie syna a odpowiedzialnością za kraj i obywateli, chce trwać w złudzeniu, że dziecko wciąż jest z nim. Osieroconego rodzica obserwują zjawy, a wśród nich Willie. Wzajemna miłość przyciąga ich do siebie, ale czy możliwe stanie się spotkanie? Obaj staną wobec bolesnych dylematów. Jak żyć po śmierci tych, których kochaliśmy? Jak odejść i zostawić na ziemi ukochane osoby?

Na ogół nie czytam tego typu książek, jednak coś w tym opisie mnie tak zaintrygowało, że dosłownie czuję, że muszę to przeczytać. Nie wiem czy kiedykolwiek tak mieliście i mnie rozumiecie, ale po prostu coś ciągnie mnie do tej książki. Mam tylko nadzieję, że jak już ją zacznę, to się nie rozczaruję.

***


Tytuł książki: "Echa i śmierć"
Autor: J. D. Robb
Premiera: 13 września 2018
Wydawnictwo: Prószyński Media

Porucznik Eve Dallas z nowojorskiej policji wracała do domu razem ze swoim mężem, miliarderem Roarkiem, kiedy nagle tuż przed ich samochodem wbiegła na ulicę młoda kobieta - oszołomiona, nagra, zakrwawiona. Roarke gwałtownie zahamował, a Eve przystąpiła do działania. Daphne Strazza trafiła na ostry dyżur, ale dla jej męża, doktora Anthony'ego Strazzy, za późno na ratunek. Zdolny chirurg-ortopeda leżał martwy w swojej elegancko urządzonej miejskiej rezydencji. Opróżniono wszystkie trzy sejfy w domu. Daphne byłaby cennym świadkiem, ale kobieta doznała głębokiego szoku i jedynie powtarza, że napadł na nią diabeł.

W trakcie śledztwa okazuje się, że doktor Strazza był człowiekiem zimnym, władczym i powszechnie nielubianym, ale w tym wypadku dowody nie świadczą, by żona przyczyniła się do śmierci małżonka. Porucznik Eve Dallas i cały jej zespół czeka żmudne przesłuchanie wszystkich gości zaproszonych przez państwa Strazzów na kolację, personelu wypożyczalni mebli i firmy kateringowej, a także współpracowników doktora Strazzy, by znaleźć odpowiedź na kilka istotnych pytań: Jak wygląda diabeł? I gdzie znów się pojawi?

J. D. Robb to pseudonim pod którym pisze Nora Roberts. Swego czasu byłam nieźle zakręcona na punkcie jej książek i to w sumie przez nie wróciłam do nałogowego czytania. Co prawda powieści pisanych przez nią pod pseudonimem jeszcze nie czytałam, ale nigdy nie jest za późno żeby to zmienić. ;)

***


Tytuł książki: "Zimny strach"
Autor: Mads Peder Nordbo
Premiera: 19 września 2018
Wydawnictwo: Burda Książki

Mroczna Grenlandia, zagadki z przeszłości, młody dziennikarz i uparta dziewczyna zdeterminowani, by poznać prawdę.

Przyrodnia siostra Matthew znika podczas weekendowej wycieczki do opuszczonej grenlandzkiej osady.

Tupaarnaq, młoda, niezależna Grenlandka, oskarżona niegdyś o zabójstwo ojca, powraca więc do Nuuk, aby pomóc swojemu jedynemu przyjacielowi Matthew odnaleźć dziewczynę. Ślady krwi na terenie osady świadczą o zbrodni, ale dopiero gdy matka Arnaq otrzymuje telefon od córki, przerażonej i na skraju wyczerpania, staje się dla wszystkich oczywiste, że czasu na odnalezienie zaginionej jest coraz mniej...

Ojciec Matthew, Tom, jako młody żołnierz w amerykańskiej bazie w Thule uczestniczył w tajnym eksperymencie o katastrofalnych skutkach. Tom został oskarżony o podwójne morderstwo, zmuszony do ucieczki i życia w ukryciu. W związku ze zniknięciem Arnaq tajemnice z Thule wychodzą na jaw, a Matthew zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że jest pionkiem w grze toczącej się o życie i śmierć. Rozpaczliwie szukając Arnaq i próbując zrozumieć, co naprawdę stało się z jego ojcem, musi stawić czoło grenlandzkiej policji i armii amerykańskiej, która dąży do schwytania Toma. Ale przede wszystkim zmierzyć się ze swoimi wspomnieniami...

Pierwszej książki autora nadal nie dokończyłam, utknęłam gdzieś za połową. I w sumie stało się tak nie tyle dlatego, że była zła, a po prostu chyba w tamtym czasie nie miałam na nią ochoty. Ale ta premiera tylko mnie motywuje aby w końcu skończyć "Dziewczynę bez skóry", żeby móc przeczytać kolejną część. :D

***

Jak widzicie trochę się tych wrześniowych premier nazbierało. A uwierzcie mi, że dodałabym ich jeszcze więcej, ale z kilku pozycji ostatecznie zrezygnowałam. W innym wypadku ten post nie miałby końca! :D
Jestem bardzo ciekawa czy czekacie na którąś z tych premier? A może oczekujecie na jeszcze inne tytuły? Dajcie mi koniecznie znać. Mam nadzieję, że nie tylko ja zbankrutuję we wrześniu. :)

You Might Also Like

2 komentarze

  1. wydaje mi sie, ze "agonia" bedzie czyms w stylu "bedzie bolalo", wiec czekam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. "Będzie bolało" jeszcze nie czytałam, ale widziałam mnóstwo pozytywnych opinii, więc muszę po nią sięgnąć. :)

      Usuń

Popularne Posty

Etykiety

Aga Lesiewicz Agata Czykierda-Grabowska Alek Rogoziński Amanda Prowse Amy A. Bartol Andy Weir Antonio Manzini Bartłomiej Świderski Bartosz Szczygielski book haul Borwin Bandelow Cara Delevingne Cecelia Ahern Chris Carter Colleen Hoover D.K. Hamlin Elie Grimes Ewa Ornacka Fantastyka Gene Stone Guillaume Musso Harlan Coben Inne Insignis J. D. Barker J. P. Monninger Jenny Blackhurst Jessica Khoury Jill Santopolo John Scalzi Jojo Moyes Jonas Winner Jørn Lier Horst JP Delaney Karin Slaughter Katarzyna Bonda Katarzyna Puzyńska Keigo Higashino Kerry Daynes Kim Holden Kryminał Lisa Gardner Literatura faktu Literatura naukowa Literatura obyczajowa Literatura współczesna Luke Allnutt Magda Stachula Marc Levy Marcin Hybel Max Bentow Meghan Quinn Melanie Benjamin Michael Greger Między słowami Misha Glenny Młodzieżówka Monika Gomółka Moondrive NA Nicholas Sparks Ninni Schulman Nora Roberts OMG Books Ove Løgmansbø Patrick Suskind Podsumowanie Projekt Mindfulness Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Rick Riordan Robert D. Hare Robert Dugoni Robyn Schneider Romans S.K. Tremayne Sara Barnard Sarah Jio Saroo Brierley Tagi Tess Gerritsen Tetsuya Honda Thomas Arnold Thriller Thriller medyczny Thriller psychologiczny Val McDermid Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo Filia Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Jaguar Wydawnictwo Literanova Wydawnictwo Muza Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo Poznańskie Wydawnictwo Rebis Wydawnictwo Smak Słowa Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo SQN Wydawnictwo Vectra Wydawnictwo WAB Wydawnictwo Znak YA Zapowiedzi wydawnicze Ze słownikiem Znak Literanova