Borwin Bandelow - Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?

13:16

"[...] konflikt powstały w dzieciństwie nie znika, lecz drzemie w podświadomości niczym na składowisku odpadów atomowych, by później rozładować się w postaci chorobliwych objawów."

Tytuł książki: "Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?"
Autor: Borwin Bandelow
Wydawnictwo: PWN
Ilość stron: 279

Ludzie, którzy zostali uprowadzeni, nagle zaczynają darzyć pozytywnymi uczuciami swojego oprawcę. Członkowie sekty ślepo podążają za charyzmatycznym przywódcą i wykonują każde jego polecenie, nawet jeśli każe on iść na pewną śmierć. Seryjni gwałciciele i mordercy dostają setki listów od kobiet, które pragną nawiązać z nimi kontakt, a niektóre nawet romans. Zresztą, nie tylko kobiety, ale nawet mężczyźni. Sprytni hochsztaplerzy wprowadzają w błąd lekarzy, sędziów i policjantów. Jak to się dzieje? Czy można sobie to wszystko wyobrazić? Czy byłbyś w stanie okazać przywiązanie do swojego oprawcy, który Cię głodzi, gwałci, torturuje i zmusza do okrutnych rzeczy, które nawet Ci się nie śniły? Na pewno się nad tym zastanawiasz i myślisz, że jak to w ogóle możliwe. Pierwsza Twoja myśl, to "nie, nigdy", ale wiesz co? Jesteś w błędzie i to wielkim. A ta książka Ci to udowodni.

***

Książka "Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje" została napisana przez wybitnego psychologa i znawcę ludzkiej duszy - Borwina Bandelowa. Bada on osobliwą fascynację złem. W książce opisuje konkretne przypadki seryjnych morderców, terrorysty, kanibala, ofiar uprowadzeń, w tym jednej z kobiet, której historia dała początek określeniu "syndrom sztokholmski". Analizuje procesy zachodzące w mózgach ludzi, którzy uprowadzają, torturują, gwałcą, zmieniają osobowość, manipulują.

Książka jest podzielona na 7 rozdziałów, z czego każdy opisuje inne przypadki osób z zaburzeniami osobowości. Oczywiście na początku, przybliża nam opis każdego typu zaburzeń, tj. osobowość narcystyczną, osobowość borderline, osobowość dyssocjalną oraz osobowość paranoiczną.
Następnie mowa jest o seryjnych mordercach, głównie na tle seksualnym, ich ofiarach, szczególnie tych z syndromem sztokholmskim. W zasadzie ta tematyka zajmuje znaczną część książki, jednak autor wspomina również o dowódcach sekt, terrorystach, bezwzględnych dyktatorach, o tzw. "aniołach śmierci", czyli ludziach, którzy rzekomo nie zabijali, a tylko pomagali ludziom odejść godnie z tego świata i nie cierpieć. Porusza również temat matek z zespołem Münchhausena, które u swych zdrowych dzieci wymyślały przeróżne choroby, wywoływały u nich objawy tych chorób, leczyły je na nie, co często prowadziło do śmierci tych dzieci. Wspomina także o mitomanach, czyli tzw. hochsztaplerach.


Ogromnym plusem tej pozycji jest to, że autor nie posługuje się ciężkim, naukowym językiem. Pisze w taki sposób, że nawet laik zrozumie o co chodzi. Dzięki temu książkę czyta się lekko i szybko, bo nie trzeba co chwilę sprawdzać co znaczy dane słowo, czy wracać do przed chwilą czytanego fragmentu "bo nie wiem o co chodzi". Bandelow udowadnia, że nawet książkę naukową można czytać z przyjemnością.
Trafiają się brutalne i niesmaczne opisy. Autor przywołuje przykłady morderców cierpiących na dane zaburzenia osobowości, często przybliżając nam ich sposób działania, przytacza ich słowa, a także opisuje miejsca zbrodni, a nawet wygląd zwłok.
Autor wyjaśnia także czym jest syndrom sztokholmski, jak się ujawnia i przede wszystkim dlaczego w ogóle się pojawia. Prezentuje kilka przypadków osób, które go doświadczyły i właśnie od nich możemy się dowiedzieć co czuły i jak to wyjaśniają ze swojej perspektywy.


Jest to naprawdę ciekawa książka, dla osób które interesują się tematem ludzkiej psychiki oraz dla tych, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat syndromu sztokholmskiego, bądź po prostu go zrozumieć. Dla wielu ludzi jest to niepojęte, że można darzyć sympatią potwora, który się znęca, torturuje, gwałci i głodzi, tłumacząc to tym, że pewnie ofierze się to podobało. Jednak wytłumaczenie jest zupełnie inne, a Bandelow pozwala nam je poznać i zrozumieć. Nie chcę Wam zdradzać dlaczego ten syndrom u ludzi w ogóle powstaje, bo po odpowiedź na to pytanie odsyłam Was do książki. Polecam ją z całego serca, bo jest to jedna z najlepszych książek, jakie w tym roku czytałam i na pewno będę do niej często wracać. W tym przypadku "łączenie przyjemnego z pożytecznym" to określenie idealne. Dlatego jeśli tylko jesteście zaciekawieni taką  tematyką, to musicie sięgnąć po tę pozycję.
Moja ocena książki, to: 10/10.

"Kiedy istnienie człowieka jest zagrożone, mózg przestawia się na inny tryb."

"Ani wysoka inteligencja, ani mocna psychika nie potrafią uchronić człowieka przed wpadnięciem w sieć intryg antyspołecznych egoistów."

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Zastanawiałam się o co chodzi z tą książką i dlaczego masz w niej tyle zaznaczonych cytatów �� Temat jest bardzo poruszający i intrygujący, więc już rozumiem dlaczego tak Ci się spodobał :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako studentka resocjalizacji wszystko tam było dla mnie ważne, dlatego tyle karteczek :D Polecam tę książkę z całego serca, jeśli tylko interesują Cię takie tematy :)

   Usuń
 2. Zaczynając czytać ten post pomyślałam sobie, że to raczej nie będzie nic dla mnie. Jednak po przeczytaniu Twojej recenzji w całości doszłam do wniosku, że ja MUSZĘ to przeczytać. Po pierwsze, przedstawiłaś to w ciekawy sposób i naprawdę jestem ciekawa wszystkiego: Jak? Dlaczego? A po drugie, skoro sama dajesz 10/10 to zamierzam wierzyć Ci na słowo.

  Pozdrawiam,
  books-hoolic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana, koniecznie sięgnij po tę książkę bo lektura jest naprawdę przyjemna i czyta się ekspresowo. :D W dodatku można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

   Usuń
 3. Tematyka bardzo, ale to bardzo zachęcająca i sam fakt, że wybrałaś tę książkę jako najlepszą pozycję przeczytaną w 2017 roku sprawia, że wkrótce się za nią zabieram! :)

  Pozdrawiam, maobmaze ♥

  OdpowiedzUsuń

Popularne Posty