Dr Michael H. Greger, Gene Stone - Jak nie umrzeć przedwcześnie

18:36


"Jak nie umrzeć przedwcześnie. Co jeść, aby dłużej cieszyć się zdrowiem" to niezwykły poradnik zawierający medyczną wiedzę na temat odżywiania. Jest podzielony na dwie części. Z pierwszej z nich dowiemy się "Jak nie umrzeć na..." - tutaj mamy opisanych piętnaście współcześnie występujących chorób, które są najczęstszą przyczyną śmierci, są to m. in.: rak płuc, cukrzyca, Alzheimer, choroby serca, nadciśnienie, itp. Autor, który jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem oraz praktyką, przytacza wiele wyników badań, które były przeprowadzane w Stanach Zjednoczonych, jako potwierdzenie swoich tez. Opisuje, jak to co jemy na co dzień, może wpływać na nasze zdrowie, a także długość życia. Doradza jak zmodyfikować naszą dietę, co najlepiej jeść, aby uniknąć danych chorób i cieszyć się zdrowiem. Widoczna jest postawa autora co do diety jaką powinniśmy wykorzystać. Radzi unikać mięsa, gdyż najlepszą dietą według niego, jest ta składająca się z roślin. Jednak jak mówi, zdaje sobie sprawę, że wielu osobom ciężko jest zrezygnować z mięsa po latach przyzwyczajenia. Proponuje więc aby zadbać o jak największą ilość warzyw i owoców w naszych codziennych posiłkach, aby dostarczać jak najwięcej witamin swojemu organizmowi.

W drugiej części autor odpowiada na pytanie o to, co sam je na co dzień, ale i opisuje właściwości wybranych produktów. Ta część o wiele bardziej mi się spodobała. Uważam, że jest przydatniejsza. Przyznam, że czytało mi się ją o wiele przyjemniej i na pewno będę do niej wracać w przyszłości, ponieważ zawiera wiele cennych wskazówek, a czasem nawet można spotkać kilka ciekawych przepisów, z których nie omieszkam skorzystać. Autor doradza co i jak ze sobą łączyć, aby wyszedł jak najzdrowszy i pełnowartościowy, obfity w witaminy posiłek. Pojawia się również kilka zdań o aktywności fizycznej. Czy wiedzieliście np. że nawet codzienny spacer może wydłużyć nasze życie o 24 procent? Owszem, wiedziałam, że każda aktywność jest dobra, nawet zwykłe chodzenie, ale żeby miało to na nas aż taki wpływ, to nie.


Jak widzicie, można wiele się dowiedzieć z tej książki. Myślę że jeśli ktoś interesuje się zdrowym odżywianiem to ta pozycja będzie wręcz idealna dla niego. Wiadomo, że nie dostosujemy się do każdej wskazówki, jednak mogą nam one pomóc w zmianie swojego odżywiania na lepsze.
Jak wspominałam wcześniej, na pewno będę wracać do tej książki, ponieważ jest w niej wiele przydatnych informacji. Niestety wiele z nich szybko ucieka z głowy, na szczęście książki mają to do siebie, że zawsze można je przeczytać ponownie. Dużym ułatwieniem jest zaznaczanie ciekawszych fragmentów, tak jak robiłam to ja. Zwłaszcza te z przepisami, które z pewnością wykorzystam w najbliższej przyszłości.
Język jakim jest napisana, jest dość zrozumiały, jednak są momenty, w których trzeba się bardziej skupić. Bywały fragmenty, które musiałam przeczytać dwa/trzy razy aby zrozumieć ich ogólny sens, zwłaszcza podczas przytaczanych wyników badań, ale nie zniechęciło mnie to do dalszego czytania.
Co tu dużo mówić, polecam tę książkę każdemu, kto chciałby się dowiedzieć czegoś o zdrowiu, zmianie złych nawyków żywieniowych, oraz o tym jak wydłużyć swoje życie.
Moja ocena książki to: 7/10.

Za egzemplarz książki dziękuję:


Na dzisiaj to już tyle.
Pozdrawiam! :)

You Might Also Like

5 komentarze

 1. Narobiłaś mi ochoty na tę książkę. Zapisuje sobie ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, dużo ciekawych informacji. :) No i jeśli ktoś interesuje się zdrowym trybem życia to na pewno się wciągnie. Z początku ciężko było mi się wgryźć w treść, ale później już szło coraz lepiej. :)

   Usuń
 2. Ta książka jest wprost stworzona dla mnie :) moje nawyki żywieniowe są godne pożałowania, woęc czas coś z tym zrobić :D cha cha

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja z pewnością do wszystkich rad się nie dostosuje, ale do kilku na pewno. :D

   Usuń
 3. WArto przeczytać, bo właśnie kwestie diety stają mi się bardzo bliskie ;)

  OdpowiedzUsuń

Popularne Posty