Myron Bolitar series

23:18

Witam!:)
Dzisiaj przychodzę do was z recenzją serii książek z Myronem Bolitarem, autorstwa Harlana Cobena.
Nie będę opisywała każdej książki osobno, bo wtedy post nie miałby końca. Dlatego będzie to taka zbiorcza recenzja o całej serii. A więc zapraszam do czytania bo trochę tego będzie. :)
***


Na początek coś o samym autorze.

Harlan Coben jest amerykańskim pisarzem, pochodzenia żydowskiego, autorem powieści kryminalnych. Uświadomił sobie, że chce pisać, kiedy był na ostatnim roku w colleg'u. Otrzymał trzy najbardziej prestiżowe nagrody literackie przyznawane w kategorii powieści kryminalnej, w tym najważniejszą - Edgar Poe Award.
W książkach Cobena bardzo często spotykamy nierozwiązane sprawy z przeszłości, takie jak: tragiczne wypadki, morderstwa, itp. Fabuła jego książek toczy się na obszarze Nowego Jorku i New Jersey. Stopniowane napięcie, fałszywe tropy prowadzące donikąd, zaskakujące zakończenie, którego nie domyśli się najbardziej przenikliwy czytelnik, to podstawowe cechy jego twórczości.
Napisał on wiele powieści pojedynczych, tzw. powieści stand-alone. Ale dzisiaj skupimy się na serii z Myronem Bolitarem, a skład której wchodzi 10 książek. Tytuły uporządkowane chronologicznie:
1. "Bez skrupułów"

2. "Krótka piłka"


3. "Bez śladu"

4. "Błękitna krew"
5. "Jeden fałszywy ruch"
6. "Ostatni szczegół"
7. "Najczarniejszy strach"
8. "Obiecaj mi"

9. "Zaginiona"
10. "Wszyscy mamy tajemnice"
***


Głównym bohaterem serii jest Myron Bolitar. Dobrze zapowiadający się koszykarz przed którym kariera w NBA stała otworem, niestety kontuzja kolana której doznał, przekreśliła jego karierę i marzenia. Ukończył więc studia prawnicze na Harvardzie i założył agencją sportową MB SportsReps (później MB Reps), gdzie zajmował się reprezentowaniem gwiazd sportu. Większość wątków jest związana właśnie z klientami jego agencji, których aktualnie reprezentuje, bądź reprezentował w przeszłości. Jest sympatycznym mężczyzną, o specyficznym poczuciu humoru, dążącym do sprawiedliwości. Marzy o żonie, dzieciach, domku na przedmieściach, z obręczą do kosza na podwórku.
Równie ważny bohater tej serii, najlepszy przyjaciel Myrona, którego nie mogłabym pominąć, to Windsor Horne Lockwood III. Dziedzic olbrzymiego majątku. Ludzie nienawidzą go za sam wygląd, gdyż posiada on arystokratyczną urodę, w jego wyglądzie wszystko jest idealne i dopięte na ostatni guzik. Podczas bójek zawsze to on był pierwszym celem właśnie ze względu na wygląd. Jednak Ci którzy go nie znali bardzo się mylili. Uchodzi on za psychopatę, Ci,  którzy słyszeli o nim, bądź go znają, drżą na sam dźwięk jego imienia. Gdy ktoś chce skrzywdzić jego najbliższych, jest w stanie zabić bez mrugnięcia okiem. Jeśli chodzi o ustatkowanie się, jest totalnym przeciwieństwem Myrona. 
Osobiście uwielbiam Wina, jest on moim ulubionym bohaterem tej serii.
Powieści z tej serii mają ciekawą fabułę, wciągają niemalże od pierwszej strony. Każda książka to inna zagadka do rozwiązania. Bardzo podoba mi się w książkach Cobena to, że mimo prób rozwiązania owych zagadek, poprzez wymyślenie setek rozwiązań i zakończeń, autor potrafi nas zaskoczyć. Okazuje się, że nawet byśmy nie przypuszczali takiego obrotu sytuacji. Jak już wspomniałam wcześniej, autor lubi wplatać w powieść zdarzenia z przeszłości, przez co fabuła jest zawiła, występują ciekawe zwroty akcji, pojawiają się poszlaki, często prowadzące donikąd. Mimo, iż z pozoru wydaje się, że sprawa teraźniejsza nie ma nic wspólnego z tą z przeszłości, wychodzi na jaw, że jednak coś te zdarzenia łączy.
Dzięki poczuciu humoru głównego bohatera, tj. "Króla żartu" Myrona, można się nieźle uśmiać. Jego sarkastyczne uwagi, żarty, które są często nie na miejscu, to ciekawe ubarwienie. 
Zdecydowanie za szybko poszło mi czytanie tej serii. Aż mi serce krwawi, że to już koniec ojej przygody z Myronem i Winem. Na szczęście książki mają to do siebie, że po jakimś czasie można do nich wrócić i ja na pewno to zrobię. :)

Tych co jeszcze nie czytali tej serii, gorąco zachęcam do lektury! A tym, którzy nie mieli jeszcze styczności z Harlanem Cobenem, a lubią kryminały, czuć lekki dreszczyk emocji podczas czytania, to polecam zapoznać się z jego twórczością! :)
Czy mogłabym wybrać jedną część, która jest moją ulubioną? Raczej wątpię, ponieważ wszystkie części pokochałam jednakowo. Każda na swój sposób jest wyjątkowa. Ale jeśli już nie miałabym innego wyjścia i musiała wybrać to była by to 7 część: "Najczarniejszy strach". Sprawa, którą Myron się zajmuje jest bardziej osobista od reszty, przez co jeszcze bardziej się on angażuje. Ale nie będę wam zdradzała żadnych szczegółów. Sami musicie przeczytać! :)


Mam nadzieję, że dobrnęliście do końca bez większych trudności. Starałam się jak mogłam, żeby było tego jak najmniej. Mam nadzieję, że moja recenzja na coś wam się przyda i zachęci was do przeczytania chociażby jednej części.

Tych, którzy już mają swoją przygodę z Myronem za sobą, zachęcam do napisania w komentarzach, która część podobała wam się najbardziej, którego bohatera lubicie. Lub też jakie inne książki Cobena lubicie i polecacie.

Pozdrawiam i miłego wieczoru! :)

You Might Also Like

4 komentarze

 1. Fajnie, lubię kiedy zakończenie jest naprawdę nieprzewidywalne :) Dopiszę do swojej listy książek czekających w kolejce :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Coben to zdecydowanie mój ulubiony autor, tyle książek przeczytanych a wciąż jest dla mnie numerem 1. Seria Myrona jest po prostu cudowna! Mi także szkoda, ze to juz koniec..

  OdpowiedzUsuń
 3. Pod koniec grudnia Harlan Coben napisał na swoim Instagramie i Facebooku, że zaczyna pisać 11 część serii, więc na szczęście to jeszcze nie koniec! :) A tak czułam, że seria nie może się tak skończyć i musi być kolejną część. Przeczucie mnie nie zawiodło :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeden z moich ulubionych wpisów :D Uwielbiam Myrona Bolitara, jego żarty to mistrzostwo! Ale i książki, które nie wchodzą w skład serii (a także trylogii), są dość wciągające. :)

  OdpowiedzUsuń

Popularne Posty