czwartek, 17 stycznia 2019

Katarzyna Puzyńska - Policjanci Ulica

"U nas jest takie powiedzenie: "Nie angażuj się, bo świata nie zmienisz". Może i jest w nim trochę prawdy. Bo świata się nie zmieni. Ale czyjeś życie tak. Czyjeś życie można zmienić."


Tytuł książki: "Policjanci. Ulica"
Autor: Katarzyna Puzyńska
Data premiery: 19 czerwca 2018
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ilość stron: 336

Policjanci - funkcjonariusze, którzy na co dzień, często z narażeniem życia, utrzymują porządek publiczny i strzegą bezpieczeństwa społecznego. Nie jest to łatwa służba, niesie ze sobą wiele konsekwencji oraz odpowiedzialności, jednak na pewno daje równie dużo satysfakcji. Społeczeństwo różnie odbiera policjantów, jedni nastawieni są wobec nich roszczeniowo, agresywnie, inni wręcz przeciwnie, z szacunkiem i uznaniem, a nawet wsparciem. Dla mnie, z pewnością jest to zawód godny podziwu, bo funkcjonariusze robią naprawdę świetną robotę! A dzięki książce "Policjanci. Ulica" miałam okazję nieco bliżej poznać kulisy ich służby, a także jak oni sami oceniają niektóre aspekty tej ciężkiej pracy. Autorka skupiła się tutaj na funkcjonariuszach z patroli, z Oddziałów Prewencji oraz Wydziału Ruchu Drogowego. Przeprowadziła wywiady z siedmioma funkcjonariuszami - sześcioma mężczyznami oraz jedną kobietą - a ich przebieg znajdziemy właśnie w tej pozycji.

Muszę przyznać, że książka zaciekawiła mnie odkąd tylko pojawiła się na rynku wydawniczym. Zacierałam rączki, żeby ją kupić i się z nią zapoznać. Miałam spore oczekiwania, bo idealnie wpisuje się w moje zainteresowania. Kiedy w końcu przysiadłam do lektury, cieszyłam się jak dziecko. Niestety, do czasu... O ile dwa, trzy pierwsze wywiady czyta się z żywym zainteresowaniem, tak kolejne już się nieco dłużą. Może to wina pytań? Niestety ale większość z nich się powtarza, przez co i odpowiedzi mimo, iż ubrane w inne słowa, to mówią o tym samym. Szczególnie w kwestii kobiet w Policji czy używaniu broni na służbie (te dwie kwestie akurat najbardziej zapamiętałam). Odpowiedzi na te tematy często były bardzo podobne. To sprawia, że lektura staje się monotonna, a czasem nawet irytująca. Bo ileż można czytać o jednym i tym samym? Rozumiem, że autorka chciała poznać punkt widzenia każdego z rozmówcy na dany temat, jednak moim zdaniem, ostatecznie wyszło to średnio. Dodatkowo panuje lekki chaos wprowadzony przez autorkę, kiedy pyta o coś, po czym kilka pytań później nagle do tego wraca, jakby nie można było od razu wyczerpać tematu. Ale muszę przyznać, że wielkie gratulacje należą się bohaterom tej książki, czyli policjantom, bo to oni robią tutaj najlepszą robotę. Opowieści z różnych interwencji są takim odświeżeniem, bo to jedyne co się nie powtarza w wypowiedziach. Bohaterowie wprowadzili także trochę humoru do swoich opowieści, choć i wzruszyć mi się zdarzyło. Dodatkowo opowiadają jak radzą sobie ze stresem, który jest nieodłącznym towarzyszem na służbie, a także o jasnych i ciemnych pracy w Policji, gdzie na szczęście również odpowiedzi raczej się nie powtarzają. Poruszonych zostało jeszcze kilka innych kwestii, ale nie będę Wam tutaj zdradzać wszystkiego.


Pozycja ta bez wątpienia ma swoje plusy i minusy. Na pewno można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, zapoznać się z tym, jak wygląda służba w Wydziale Prewencji i że jest to jednak ciężki kawałek chleba. Myślę, że powinni sięgnąć po tę książkę szczególnie ci, którzy myślą o wstąpieniu w szeregi Polskiej Policji. Niewątpliwym plusem jest również to, że dzięki tej lekturze, wielu z nas może zmienić postrzeganie wobec funkcjonariuszy policji. W końcu to tylko (albo i aż!) ludzie, którzy wykonują swoją pracę, tak samo jak np. kasjerka w sklepie, z tym że, w dużo bardziej niebezpiecznych warunkach. Codziennie narażają swoje życie, ani oni, ani ich rodziny nie wiedzą, czy wrócą ze służby do domu. Dlatego należy im się choć odrobina szacunku i nieco lepsze podejście do nich, choćby w trakcie kontroli. Dlatego jeśli macie negatywne nastawienie, myślę, że i Wy powinniście sięgnąć po tę książkę. Może Wasze podejście choć trochę ulegnie zmianie.
Jednak nie róbcie tak jak ja i nie czytajcie wszystkich wywiadów na raz. Najlepiej dawkować sobie tę pozycję i czytać naprzemiennie z czymś innym. W przeciwnym razie możecie czuć lekki przesyt i znudzenie.


Swoją drogą, widziałam, że autorka szykuje kolejną tego typu książkę, tym razem poświęconą funkcjonariuszom innych wydziałów, min. kryminalnego, CBŚP, ale również technikom kryminalistyki czy medykowi sądowemu. Mam nadzieję, że wyjdzie o wiele lepiej, niż ta już wydana. W każdym razie, na pewno po nią sięgnę, żeby to sprawdzić.
A co do tej, mam nieco mieszane uczucia i szczerze powiedziawszy nie wiem jak ją ocenić. Już minęło trochę czasu odkąd ją przeczytałam, a dalej mam mętlik w głowie. Jednak myślę, że ocena, którą wystawię będzie adekwatna. Bo książka była dobra, owszem, ale bez fajerwerków.
Moja ocena książki, to: 6/10.

Czytaliście już tę pozycję? Jakie są Wasze odczucia? A może zamierzacie dopiero po nią sięgnąć? Pamiętajcie, że ile ludzi tyle opinii, ja opisuję swoje własne zdanie, odczucia. Może akurat Wam spodoba się dużo bardziej. ;)
Swoją drogą, jestem ciekawa czy interesuje Was w ogóle taka tematyka książek? Dajcie znać! :)

"Ja zawsze wychodzę z domu pogodzony ze wszystkimi. Chcę przekazać jak najwięcej ciepła i miłości swojej rodzinie."

"[...] ludzie się nie zmieniają. Są jacy są, tylko przybierają różne maski."

"-Masz jakąś odskocznię od pracy?
-Rodzinę. Moje dzieciaki, żonę. Jak widzę ich uśmiechniętych, to się odstresowuję. Bez oparcia w rodzinie naprawdę byłoby bardzo trudno."

"-Niektórzy rodzice, niestety, straszą dzieci policją.
-To jest jedna z większych głupot, jakie popełniają! Jak słyszę gdzieś: "Bądź grzeczny, bo policjant cię zabierze", to od razu tłumaczę, że tak się nie powinno robić.
"-Jak zginie pani dziecko i zobaczy radiowóz, to ucieknie- mówię. -Zamiast przyjść do nas i powiedzieć, że się zgubiło."
Zawsze staram się mieć przy sobie coś dla dzieciaków. Na przykład na interwencje domowe targam w plecaku jakiegoś małego misia, lizaka, naklejki. Policja nie zawsze myśli o takich drobnostkach, a one robią dobrą robotę. Tak jak pomachanie dziecku przez szybę. Przecież to nic nie kosztuje."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz